Yaşam

Google Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan’a özel ‘doodle’

Google, bugün ana sayfasında Nüzhet Gökdoğan’ın 113. doğum günü için özel bir ‘Doodle’ hazırladı. Doodle’da “Nüzhet Gökdoğan’ın 113. doğum günü. Bugünkü Doodle, Türkiye’nin ilk kadın astronomlarından biri olarak tanınan Türk astronom ve matematikçi Nüzhet Gökdoğan’ı anıyor.”

“Doodle”da gezegen ve kitap görsellerinin yanı sıra Gökdoğan’ın çizgi film görseline de yer verildi.

14 Ağustos 1910’de İstanbul’da dünyaya gelen kullanıcılar Doodle’a tıkladıklarında Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan ile ilgili bilgi ve haberlerin olduğu sayfaya yönlendiriliyorsunuz.

prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan, 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığına seçilerek ilk kadın dekan unvanını aldı.

‘SEN EVRENDE KÜÇÜK BİR ŞEYSİN’

Nüzhet Gökdoğan, araştırmasıyla ilgili verdiği bir röportajda şu sözleri kullandı:

“İzlerken dürbünün önündesiniz, kimse yok, sadece gökyüzü ve siz varsınız. Bunaltıcı bir duygu. Kendinizi bir nokta gibi hissediyorsunuz. Sen evrende küçük bir şeysin. Evreni gözlemlemek olağanüstü bir duygu. Bu çok büyük bir şey.”

DOODLE NEDİR?

Doodle uygulamaları, dünya ülkeleri için tarihteki değerli günlere ve tatillere, kültürel etkinliklere ve tarihteki değerli kişilere yer vererek dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Özel olarak tasarlanmış logoya tıklanarak o güne, kişiye ve konuya özel daha detaylı bilgilere ulaşılabilir. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu