Haber

Özdemir: Aile sağlığı çalışanları yok sayılamaz

İZMİR (İGFA) –İzmir Aile Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Ayşe Gül Özdemir, sağlık çalışanlarının ek ve teşvik ödemelerinde yaşadıkları mağduriyetleri anlattı.

İzased (İzmir Aile Sağlığı Çalışanları Derneği) Yürütme Konseyi Başkanı Ebe Ayşe Gül Özdemir, 39 bin Aile Sağlığı Çalışanına nasıl haksızlık yapıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bay. Cumhurbaşkanı, 2022 yılı Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde sağlık çalışanları için düzenlenen iftar yemeğinde, “Sağlık çalışanlarının mali hakları konusunda iyileştirmeler yapılacak. Kapsamlı bir hazırlık gerektiren mali iyileştirmeler konusunda ilgili bakanlıklarımız ve kurumlarımız çalışıyor” dedi.

Sağlık Bakanlığımız, değişim ve güncelleme adı altında Ağustos 2022’de “Beyaz Reform” adı altında sağlıkta değişim dönüşüm programı başlatmış ve Aile Hekimliği çalışanlarına yönelik “DESTEK VE TEŞVİK” ödeme yönetmeliği yayınlanmıştır. Ancak gördüğünüz gibi ne yazık ki 39 bin Aile Sağlığı Çalışanı yok sayıldı.

Sağlık Bakanlığımızın ve Cumhurbaşkanımızın övgüyle söz ettiği aşılama hizmetlerindeki başarının bize ait olduğu sizler tarafından bilinmesine rağmen, “Teşvik Ödemesi” Aile Hekimlerine yüzde 41, Aile Sağlığı Çalışanlarına yüzde 3, “Destek Ödemesi” olarak belirlendi. ödeme” kriteridir. Aile Hekimine 6800 TL, Aile Sağlığı Çalışanına 488 TL verildi.

Altı aydır STK olarak böylesine değerli bir haksızlığa karşı yapılan girişimlerin yetersiz olduğunu düşünmemizin sebebi, Aile Sağlığı tavan ödemesi, takviye ve teşvik ödemeleri konusunda Sağlık Bakanlığı’nın halen bir çalışma yapmamasıdır. İşçiler.

Sağlık hizmetlerinin en ön saflarında yer alan, böylesine değerli görevleri olan ve geleceğin sağlık haritasını belirleyen Aile Sağlığı Çalışanlarına “tavan ödeme” sorunu yaşarken, “destek ve teşvik ödemesi” sorunu yük bindirirken, Aile Hekiminin izinli olduğu dönemde bile. Çalıştığı halde yüzde 3’lük teşvik ödemesini bile alamıyor olması sistemde yok sayıldığımızın göstergesidir” dedi.

cine-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu