Haber

Yunan Komutan’dan Keçi Adası Pozu! Bodrum Sahilleri Arka Planda Göründü

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Atina’nın uluslararası hukuka aykırı bir şekilde yerleşim yeri olduğu Keçi Adası için poz verdi. Arka planda Bodrum kıyılarının olduğu fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşan komutan, “Teyakkuzdayız ve hazırız” notunu düştü.

Bölgedeki durum hakkında bilgi aldı

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Akdeniz ve Ege’de provokasyon ziyaretine devam ediyor. Floros, uluslararası anlaşmalara göre Türk karasularında bulunan Keçi Adası’na gitti. Floros, yerleşim ve asker konuşlandırmasının yasak olduğu adada Yunan birliklerini denetledi.

Haber Global’de yer alan bilgiye göre, Konstantinos Floros, Keçi Adası’ndaki askeri birliği denetleyerek, bölgedeki durum hakkında yetkililerden bilgi aldı.

“Uyanık ve hazırlıklıyız”

Yunanistan Genelkurmay Başkanı sosyal medya hesabından “Uyanık ve hazırlıklıyız” tabirini de kullanmıştır. Bodrum Akyarlar kıyılarına yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan ada, 2004 yılından bu yana Yunan işgali altında. Yunanistan’ın adada silahsız olması gereken bir topçu birliği bile bulunuyor.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı, sosyal medya hesabından Bodrum kıyılarının fotoğrafını paylaştı.

Ayrıca Büyük Gavda Adası’na da gitmişti.

Floros, 1947 Paris Anlaşması’na göre silahsız olması gereken Kerpe, Meis ve Karada adalarındaki askeri birlikleri teftiş etmişti. Yunan komutan, Girit’in güneyinde yer alan ve “egemenliği antlaşmalarla Yunanistan’a devredilmeyen ada, adacık ve kayalıklar (EGAYDAAK)” ile kaplı Büyük Gavda Adası’na da gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu