Haber

Biden, Xi’ye yeniden ‘diktatör’ dedi, Blinken’in yüz ifadesi gündem oldu

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bu hafta ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir araya geldi.

Basın toplantısında Joe Biden, bir gazetecinin daha önce Xi için kullandığı ‘diktatör’ tabirine ilişkin sorusunu yanıtladı. “Xi Jinping’i hâlâ diktatör olarak mı tanımlıyorsunuz?” Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, Biden’ın “Bakın o, bizimkinden tamamen farklı bir yönetim şekline dayanan komünist bir ülkeyi yönetmesi anlamında bir diktatördür” sorusuna verdiği tepki, sosyal medyada gündem oldu. .

‘BLINKEN İÇERİDE ÖLÜYOR’

Blinken, Biden’ın Xi için yeniden “diktatör” terimini kullandığını duyunca yüzünü buruşturup başını sallarken görüldü. Bu anları sosyal medya hesabından paylaşan gazeteci Rachel Blevins

Biden’ın, haziran ayında Pekin’de iki ülke diplomatları arasında gerçekleşen üst düzey görüşme sonrasında Xi’nin ‘diktatör’ olduğunu söylemesi Çin tarafında tepkiye neden olmuştu.

Bu son ‘diktatör’ sözünün ardından Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, bu sözlere tepki göstererek, “Burada dikkat edilmesi gereken şey, Çin-ABD ilişkilerini baltalamaya çalışan kötü niyetli kişilerin her zaman olacağı, ancak bunu başaramayacaklarıdır. Bu yüzden.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu