Haber

CHP’li Toprak: Türkiye’den Almanya’ya İltica Başvuruları Yüzde 216 Arttı… Ülkede Her 42 Kişiden Biri Terörist Görülüyor

CHP Genel Lider Koordinatörü Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Türkiye’den Almanya’ya sığınma başvurularının 11 ayda yüzde 216 arttığını bildirdi. Ülkede “terör ilan edilen” sayısındaki artışa ilişkin de Toprak, “2021 yılsonu itibarıyla savcılıkların yürüttüğü terör soruşturması dosya sayısı 1 milyon 768 bin. 2022’de bu sayı daha da artacak.” Aktarılan dosyalarla muhtemelen 2.5 milyona ulaşacak.Ülkede her 42 kişiden birini terörist gören bir iktidar.” Söz verebileceği son şey adalettir” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak bugün haftalık değerlendirme raporunu yayınladı. Toprak, Türkiye’den Almanya’ya iltica ve sığınma başvurularının bu yılın Ocak ayından Kasım ayı sonuna kadar olan 11 ayda yüzde 216 artışla 20 bin 802 kişiye ulaştığına dikkat çekti. Siyasi baskı, özgürlüklerin kısıtlanması ve kötü ekonomik koşullar hükümetin ülkeyi geldiği noktanın somut tablolarıdır” dedi.

Almanya Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF) geçtiğimiz hafta açıkladığı verilere değinen Toprak, Türkiye’den Almanya’ya göçü şu şekilde değerlendirdi:

“Askeri darbeler de dahil olmak üzere Türkiye’den Almanya’ya sığınmacıların sayısının bu seviyeye ulaşmadığı düşünülürse bu rakam ‘tüm zamanların rekoru’! Almanya’ya sığınma başvurularında ilk sırada Suriyeliler ve Afganlar var. Bu ülkeler Irak ve Somali, Eritre, Moldova vb. Son resmi rakamlara göre Türk vatandaşlarının başvuruları Suriyeliler ve Afganların ardından üçüncü sıraya yükseldi.

Görüşmelerde Türkiye’den gidenlerin sunduğu iltica sebeplerinin başında; artan siyasi baskılar, hak ve özgürlükler üzerindeki kısıtlamalar, ekonomik durumun kötüleşmesi ve yaşam koşullarının kötüleşmesi.

Federal Göç İdaresi’nin açıkladığı verilere göre Ocak-Kasım 2022 döneminde yapılan 20.802 başvurunun 19.754’ü ilk kez yapılan başvurulardır. Geçen yılın aynı döneminde bu sayının 6 bin 254 olduğu düşünüldüğünde iltica başvurularındaki artış yüzde 216. Kasım ayı itibarıyla rakamlara bakıldığında, Kasım 2021’de 764 olan Türk sığınmacı sayısı, Kasım 2022’de 4 bin 691. Artış yüzde 514.

“YASAL GİRİŞTE YAKALANAN TÜRKLER YÜZDE 264 ARTTI”

Ocak ayından bu yana sınırda kaçak olarak yakalanan Türk sayısının geçen yıla göre yüzde 264 artışla 5 bin 362 kişiye ulaştığı görülüyor. Türk vatandaşları Sırbistan, Kosova vb. ülkelere vizesiz seyahat edebiliyor. Balkan ülkelerinden geçerek Almanya’ya sığınıyor.

Güç; İnsanları ve toplumu nefessiz bırakan, gençleri umutsuz bırakan, kadınları hayata sürükleyen, çocukları açlıktan ölüme mahkûm eden, taciz ve tacizi sıradanlaştıran uygulamalarıyla kitlelerin geleceğini karartıyor ve yok ediyor!”

ÜLKEDEKİ VATANDAŞLARA BİR BAKIŞ: TERÖRİST

Türkiye’den Almanya’ya gelen göçmen sayısı arttıkça ülkede ‘terörist’ ilan edilenlerin de arttığına dikkati çeken Toprak, ülkedeki vatandaşların bakış açısını şöyle anlattı:

“Adalet Bakanlığı istatistiklerine göre 2021 sonu prestijiyle savcılar tarafından yürütülen terör soruşturması evrak sayısı 1 milyon 768 bin. 2022’de ise aktarılan dosyalarla birlikte bu sayı muhtemelen 2.5 milyona ulaşacak. Ülkede her 42 kişiden birini terörist gören bir iktidarın adalet vaad edebileceği en son şey.

İçişleri Bakanlığı, artık rutin hale gelen bir adımla Ataşehir ve Mersin Büyükşehir belediyelerinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hakkında da ‘bağlantılı kişileri çalıştırdıkları’ gerekçesiyle soruşturma başlatarak savcılığa suç duyurusunda bulundu. teröre’ İktidarın terör ve terör ilişkileri suçlaması sıradan bir uygulamaya dönüşürken, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) çerçevesinde savcılıklarda yürütülen terör soruşturması sayısı 2021 verilerine göre 1 milyon 768 bin Adalet Bakanlığı Medeni ve İstatistik Genel Müdürlüğü raporu. Yani yaklaşık 2 milyon, belki daha fazla kişi, bazı belgelerde örgüt iddiasıyla terör soruşturması altında. Hükümete ve savcılara göre 85 milyon nüfuslu Türkiye’de her 42 kişiden biri terörist, terör zanlısı veya terörle irtibatlı!

Bu kadar terörist yurttaşın olduğu bir ülkeyi yönetenler, soruşturup yargılayanlar, terör suçlamasını bu yönde en yararlı siyasi araca, yargıyı da en etkili araca çevirmişler belli ki.

“HER 42 KİŞİDEN BİRİNİN TERÖRDEN YARGILANDIĞI BİR ÜLKE”

Her 42 kişiden birinin terörden yargılandığı bir ülkede, vatandaşların neden konsolosluklarda vize kuyruğuna girdiği çok açık! İktidarın AB ile imzaladığı Vize Serbestisi anlaşmasında 6 yıldır Terörle Mücadele Kanunu’ndaki (TMK) düzenlemeyi neden yapmadığı, siyaseten faydalı bu maddeyi neden değiştirmekten kaçındığı ve asıl niyetin ne olduğu ortada. Bu hükümetin adaletsizlikle sonuçlanan adalet vaatlerine kimse inanmıyor.”

CHP’li Toprak’ın haberinden satırbaşları şöyle:

“TÜRKİYE MOBİLİZASYONA GİRMELİ: Kiraya ve somut ekonomiye kaynak aktaran hükümetin ‘Teknofest Kuşağı’ iddiasına rağmen Türkiye, 2022 Küresel İnovasyon Endeksi’nde 50 ülke arasında 37. sırada yer alıyor. Endeks sonuçları ve sıralama, yüksek teknolojili ürün ihracatındaki payı yüzde 2 seviyesinde olan Türkiye’nin ciddi seferberlik yapması gerektiğini gösteriyor.

Türkiye’nin 10 yıl öncesine giden milli geliri, partizan üniversitelerin durumu, yargının ve hukukun geldiği nokta, hızlanan beyin göçü, demokrasiden uzak bakış açısıyla yenilikçi teknolojiler, yatırım çekmenin zor olması ve yüksek muhtemelen sıralamada daha da aşağılara inecektir.

MAHALLİ YÖNETİM’E HİÇBİR PAY TAHSİS ETMEZ:COVID-19 nedeniyle ertelenen Konaklama Vergisi’nin yıl başından itibaren yürürlüğe girmesine rağmen tüm dünyadaki örneklerinin aksine bundan pay ayrılmaması açısından büyük bir haksızlıktır. verginin tesislerin bulunduğu yerel yönetimlere verilmesi, tüm gelirlerin merkezi yönetime aktarılması, kamu gelirlerinin adil paylaşımı ve vergi adaleti.

Yayımlanan tebliğ ile 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren konaklama tesislerinde otel, motel, tatil köyü, pansiyon, kamping vb. geceleme ve bu tesislerden alınan yiyecek-içecek vb. Hizmet bedelleri üzerinden yüzde 2 oranında ‘Konaklama Vergisi’ kesintisi yapılacak. Cumhurbaşkanı’nın bu oranı bir kat artırma veya yarıya indirme yetkisi bulunmakla birlikte tebliğde yüzde 2’lik üst sınırın uygulanmasına karar verildi.

Yaz aylarında nüfusu ikiye katlanan turistik bölgelerde çok daha büyük bir nüfusa hizmet eden belediyelere gelirin en az yüzde 50’si (yüzde 1) verilmelidir.

Birçok turistik ilçe-belde belediyesinin kaynak sıkıntısı çektiği, muhalefete mensup belediyelerin ise merkezi yönetimin kararları ve engellemeleri nedeniyle daha büyük mali sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Yerli ve yabancı milyonlarca turistin tatile gelmesi ve vergi gelirlerinin yerel yönetimler tarafından daha iyi ve kaliteli hizmet için kullanılmasını beklemesi, bu bölgelerde yaşayan yerel halkın mağduriyetine rağmen doğal ve adil değil mi? mal ve hizmet fiyatları artar mı?

HÜKÜMET SORUŞTURMAYA ARA VERİYOR: Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 9’da sabit tuttu. Hükümetin faiz karşıtlığına ara verdiği ve faizde ‘NAS’ sınırının yüzde 9 olduğu anlaşıldı. Faiz indirimleri enflasyon beklentilerine olumlu yansımamış, açıklanan hedeflerin tamamına yakınını olumsuz etkilemiştir.

Faiz indirimlerine rağmen ticari, bireysel ihtiyaç ve konut kredisi faizleri ikiye katlandı. MB ve BDDK kararları ile ihracatçıların döviz gelirlerinin yüzde 40’ına el konuldu. Faiz tavanı getirilerek bankaların kredi vermesi engellendi. Cari fazla iddiasının aksine 40 milyar doları aşan cari açık, 99 milyar doları bulan dış ticaret açığı, ihracatta gerileme ve ithalatta 300 milyar doları aşan bir tablo var.

İktidarın faizleri düşürme, enflasyonu düşürme, yatırımları artırma, istihdamı artırma, ihracatı artırarak cari fazla verme, ‘liralaşma’ stratejisiyle TL’yi güçlendirme senaryolarının tümü geçersiz hale geldi. yeni ekonomiModel (YEM) Türkiye ekonomisine ağır zarar verdi!

İktidarın telaffuzunun toplumda karşılığı yoktur: Aralık Tüketici Güven Endeksi bilgileri, hükümete ve uygulamalarına olan güvenin önemli ölçüde azaldığını ortaya koydu. İktidarın söylem ve açıklamalarının toplumda, kamuoyunda ve hanelerde karşılığı olmadığını, inandırıcı bulunmadığını ve ciddiye alınmadığını gösterdi. Tüketici Güven Endeksi yüzde 1,3 azalarak 75,6 oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası işbirliğiyle hazırlanan Tüketici Güven Endeksi Aralık 2022 sonuçları; Toplumda ve hanelerde karamsarlığın, doyumsuzluğun ve güce karşı güvensizliğin arttığını ve beklentilerin kötüleştiğini gösterir. Hükümetin ‘gittiğini’ doğruluyor.

CKS MAĞDURLARINDAN KAÇINILMALIDIR:Dijital Tarıma Geçiş planı ile Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt zorunluluğunu getiren ve başvuru süresini 4 ay ile sınırlayan hükümet, 2023 tarım dönemi ek ödemeleri, tarım sigortası ve düşük faizden faydalanmak için Tarım kredileri, milyonlarca çiftçiyi mağdur etti!

Çiftçilerin üçte ikisinin EQS’ye kayıtlarını 31 Aralık’a kadar tamamlamaları imkansız görünüyor. İktidarın TZOB’un 20 yıldır mağdur ettiği çiftçiye yaptığı davete göz yumması kabul edilemez. 23 Eylül kararının yarattığı mağduriyetler giderilmeli, ÇKS’ye kayıt süresi uzatılmalıdır. Üretimden hızla uzaklaşan üretici ve çiftçilerimizin yeni mağduriyetler yaşamaması hayati önceliğimizdir!

UKRAYNA SAVAŞINDA MÜZAKERE SÜRECİ: Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenski, savaşın başlangıcından bu yana yaptığı ilk yurt dışı ziyaretinde ABD Lideri Biden tarafından Beyaz Saray’da ağırlandı. ABD, Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemi gönderme kararını açıklarken, 2023 bütçesinde Ukrayna’ya 45 milyar dolar ayırdı!

Vatansever kararıyla yeni bir aşamaya getirilen Rusya-Ukrayna savaşının yayılma ihtimalinin yanı sıra müzakere sürecinin yakın gelecekte başlayacağına dair bir işaret yok!

DOLARA ENDEKSLİ ‘U’ DÖNÜŞÜ: Dış politikada ‘dolara endeksli’ U dönüşlerine rağmen normalleşme çabaları sonuç vermiyor ve Türkiye’yi dışlayan bölgesel oluşumlarla etrafımızda kritik adımlar atılıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ürdün’de düzenlenen Uluslararası Bağdat Konferansı’nın ‘Eşbaşkanı’ oldu.

Hükümet 3-5 milyar dolar peşinde Körfez siparişlerinin kapısındayken; Sınırlarımızda, Irak’ta, Libya’da, Suriye’de, Ege ve Doğu Akdeniz’de, Karadeniz’de ve Balkanlar’da Türkiye’yi çevreleyen, dışlayan, tecrit eden yapı ve oluşumlar çaresizce izliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler